Nauka języka online może być wygodna i skuteczna, jednak czasami możemy napotkać na pewne bariery,…
Po pierwsze zastanówmy się co i kiedy robimy odruchowo. Gracie w Fortnite’a? Oglądacie seriale? A może czytacie książki Sci-fi? Wprowadźcie tu zasadę, aby po jednym odcinku serialu, albo po jednej grze, czy jednym rozdziale książki wykonać zadanie z matematyki. To prosty sposób na przekształcenie monotonnej nauki w nawykową i satysfakcjonującą praktykę ! Jest tak dlatego że siadamy do nauki na chwilę, a nie na godzinę. Ta świadomość, że zaraz wrócę do tego co lubię robić, ułatwia naukę. Oto prosty schemat działania tego systemu:
zagraj w grę → zrób zadanie z matematyki → zagraj w grę → zrób zadanie z matematyki itd.
Jeżeli nie chcemy łączyć nauki z odpoczynkiem i rozrywką to nasza metoda zadziała również w prostszych sytuacjach. Możecie spróbować podłączyć matematykę pod czajnik do wody. Nie dosłownie ! Mam tu na myśli, aby za każdym razem gdy przygotowujemy coś ciepłego do pica, zrobić jeden przykład z zadania domowego. A co gdy rzadko pijemy ciepłe napoje? To może macie coś takiego, że gdy wchodzicie do swojego pokoju, to często siadacie przy biurku? W takim razie za każdym razem gdy siadamy do biurka zróbmy jedno zadanie. Może nawyk robienia zadań czajnikiem lub biurkiem niekoniecznie stanie się atrakcyjny, ale stanie się automatyczny. A to już coś !
Dajmy więc zeszyt tam gdzie na pewno będzie widoczny, gdy tylko przystąpimy do wybranej nawykowej czynności:
– gramy w gry? Zeszyt dajmy koło pada
– oglądamy seriale? Zeszyt leci koło pilota
– ćwiczymy Yogę na macie? Zeszyt na matę
– układamy Puzzle? …. wiecie co robić !
W pewnym momencie, jeżeli parę dni z rzędu powtórzycie taki schemat postępowania, to po zagraniu w grę (jeżeli to pod ten nawyk podłączycie naukę), otworzycie zeszyt z długopisem w ręku. O to właśnie nam chodzi ! To jest moment kiedy odruchowo zaczynacie robić zadanie. Najtrudniej jest przecież zacząć, a gdy już się zacznie to czemu nie dokończyć?
Opisałem ten sposób na przykładzie moich nawyków, ponieważ z własnych doświadczeń wiem, że sposoby Jamesa Cleara działają.
Muhammad Ali używał jednak tej metody w sposób, który przyśpiesza naukę znacząco. W przerwach od treningu robił inny trening. Ta metoda, w książce Radka Kotarskiego pod tytułem „Włam się do mózgu”, została nazwana metodą Króla Boksu. Jeżeli nie lubisz łączyć nauki z tak zwanymi „rozpraszaczami”, jakimi są na przykład gry wideo, to spróbuj połączyć naukę z nauką. To znaczy zrób jedno zadanie z matematyki, a potem jedno z języka angielskiego. Taka naukowa skakanka przyśpieszy proces uczenia się, a co za tym idzie szybciej skończymy zadania domowe, referaty czy lektury. To dopiero atrakcyjna wizja matematyki, prawda? Ucząc się jej możemy jako odskoczni użyć rozdziału szkolnej lektury. Nie dość że w sumie krócej uczymy się matmy to jeszcze wykonujemy obowiązki z innych przedmiotów co oszczędzi nam kupę czasu. Oto schemat nauki Króla Boksu, czyli prawdziwy naukowy maraton:
Przeczytaj rozdział lektury → zrób przykład zadania z matematyki → włącz MS Worda i napisz krótki wstęp do referatu z XYZ → przeczytaj rozdział lektury → zrób przykład zadania z matematyki … itd.
A więc matematykę możemy mieszać z atrakcyjnymi zajęciami zwanych przez niektórych rozpraszaczami albo możemy mieszać naukę z samą nauką. Jedno i drugie podejście ma ten sam cel. Spowodować aby robienie obowiązkowych zadań stało się prostsze, krótsze i odruchowe.
Zobacz filmik → wróć do lubianej czynności → zrób zadanie z filmiku sam → wróć do lubianej czynności. itd.
Natomiast gdy filmik nie spełnia oczekiwań, warto rozważyć korepetycje. Wykorzystajcie notatki i powtarzajcie zadania z korepetycji krok po kroku, tak jak były obliczane na zajęciach. Regularne krótkie powtórki pomagają w lepszym zrozumieniu trudnych tematów.
Wyobraź sobie, że w twojej szkole jest problem – na przerwach panuje chaos, bo wszyscy…
Matura to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia. Mówiąc krótko, jest…
Internet jako narzędzie edukacyjne - czego możemy nauczyć się sami w Internecie? Youtube i TikTok,…
Korepetycje to temat, który wzbudza wiele zainteresowania wśród uczniów i rodziców, zwłaszcza w czasie przygotowań…
Fiszki to znane i wszechstronne narzędzie wykorzystywane do nauki języków, które zdobyło popularność zarówno wśród…
Nie udało ci się zdać matury w pierwszym terminie? Boisz się, że przez to nie…