Najczęstsze bariery w nauce języka online (i jak je przezwyciężyć) Spis treści:Często dopadają nas problemy…
Poznaj lektury na maturze
Zbliża się matura 2024, a wraz z nią coroczne, nieuchronne pytania i obawy dotyczące obowiązkowych lektur. Każdego roku miliony maturzystów stają przed wyzwaniem zrozumienia i analizy dzieł, które są kluczem do zdania bardzo ważnego egzaminu w życiu młodego człowieka. W ostatnich latach kanon lektur obowiązkowych na maturze z języka polskiego nieco się zmienił – niektóre lektury dodano, z niektórymi nie musimy się już obowiązkowo zapoznawać w trakcie naszej szkolnej przygody. Zadajmy sobie proste pytanie, kto z nas nie słyszał o „Panu Tadeuszu”, „Dziadach” czy „Lalce”? Są to dzieła tak rozpoznawalne, że każdy jest świadomy ich istnienia. Gdy myślimy o lekturach obowiązkowych na maturze, te tytuły wpadają nam do głowy niemal od razu. Niestety, to tylko jedne z wielu dzieł literackich, z którymi musimy zapoznać się, by nie zostać zaskoczonym na maturze 2024 (i na każdej kolejnej). Okazuje się, że każda epoka literacka ma swojego przedstawiciela i do matury podstawowej musimy zapoznać się z każdym z nich.
Mamy grudzień 2023, a więc jest to ostatni dzwonek dla tych, którzy chcą na spokojnie zapoznać się ze wszystkimi wymaganymi na maturze lekturami obowiązkowymi. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie listom lektur obowiązkowych na maturze 2024. Zbadamy, jakie dzieła literackie zostały wybrane i umieszczone w aneksie Centralnej Komisji Edukacyjnej.
Najważniejsze lektury do matury
Najważniejsze lektury do matury 2024
Matura lektury obowiązkowe
Zbiór lektur obowiązkowych na maturze podstawowej z języka polskiego zawiera w sobie utwory literackie ze Starożytności, Średniowiecza, Renesansu, Baroku, Oświecenia, Romantyzmu, Pozytywizmu, Młodej Polski, Dwudziestolecia międzywojennego, Literatury wojny i okupacji oraz Literatury Współczesnej. Zadbano o to, by każda ważna epoka literacka miała przynajmniej jednego (w wielu przypadkach jest ich jednak kilku) przedstawiciela wśród lektur obowiązkowych na maturze podstawowej z języka polskiego. Cały zbiór przedstawia się następująco:
1) Jan Parandowski, Mitologia, część I Grecja;
2) Sofokles, Antygona;
3) Jan Kochanowski, Odprawa posłów greckich;
4) William Szekspir, Makbet;
5) Molier, Skąpiec;
6) Adam Mickiewicz, Konrad Wallenrod; Dziady cz. III;
7) Juliusz Słowacki, Kordian;
8) Bolesław Prus, Lalka;
9) Eliza Orzeszkowa, Gloria victis;
10) Henryk Sienkiewicz, Potop;
11) Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara;
12) Stanisław Wyspiański, Wesele;
13) Stefan Żeromski, Przedwiośnie;
14) Tadeusz Borowski, opowiadania: Proszę państwa do gazu, Ludzie, którzy szli;
15) Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat;
16) Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem;
17) Albert Camus, Dżuma;
18) George Orwell, Rok 1984;
19) Sławomir Mrożek, Tango;
20) Marek Nowakowski, Raport o stanie wojennym (wybrane opowiadanie); Górą Edek (z tomu Prawo prerii);
21) Jacek Dukaj, Katedra (z tomu W kraju niewiernych);
22) Andrzej Stasiuk, Miejsce (z tomu Opowieści galicyjskie);
23) Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie (z tomu Gra na wielu bębenkach).
Od 2023 roku w zbiorze lektur obowiązkowych na maturze podstawowej z języka polskiego znalazło się miejsce dla polskiej noblistki z dziedziny literatury z 2018 roku, Olgi Tokarczuk i jej utworu „Profesor Andrews w Warszawie”.
Jeżeli planujesz zdawać maturę rozszerzoną z języka polskiego, przygotowaliśmy również zbiór lektur obowiązkowych na tym egzaminie. Uczniowie oprócz lektur obowiązkowych na poziomie podstawowym, muszą znać w całości wiele innych utworów literackich, które na poziomie podstawowym wymaganie nie są. Ich zbiór przedstawia się następująco:
1) William Szekspir, Hamlet;
2) Juliusz Słowacki, Lilla Weneda;
3) Zygmunt Krasiński, Nie-Boska Komedia;
4) realistyczna lub naturalistyczna powieść europejska (Honoré de Balzac, Ojciec Goriot, lub Charles Dickens, Klub Pickwicka, lub Mikołaj Gogol, Martwe dusze, lub Gustaw Flaubert, Pani Bovary);
5) Stanisław Wyspiański, Noc listopadowa;
6) Michaił Bułhakow, Mistrz i Małgorzata;
7) Stanisław Ignacy Witkiewicz, Szewcy;
8) Bruno Schulz, wybrane opowiadania z tomu Sklepy cynamonowe;
9) Tadeusz Konwicki, Mała Apokalipsa;
10) Sławomir Mrożek, wybrane opowiadania.
Niestety, to jeszcze nie koniec. Oprócz wyżej wymienionych lektur obowiązkowych, uczniowie muszą też poznać fragmenty kilku innych utworów literackich, tych dla poziomu podstawowego…
1) Biblia, w tym fragmenty Księgi Rodzaju, Księgi Hioba, Księgi Koheleta, Pieśni nad Pieśniami, Księgi Psalmów, Apokalipsy św. Jana;
2) Homer, Iliada (fragmenty);
3) Lament świętokrzyski (fragmenty); Legenda o św. Aleksym (fragmenty); Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty);
4) Kwiatki świętego Franciszka z Asyżu (fragmenty);
5) Pieśń o Rolandzie (fragmenty);
6) Gall Anonim, Kronika polska (fragmenty);
7) Dante Alighieri, Boska Komedia (fragmenty);
8) Piotr Skarga, Kazania sejmowe (fragmenty);
9) Jan Chryzostom Pasek, Pamiętniki (fragmenty).
…jak i tych dla poziomu rozszerzonego;
10) Homer, Odyseja (fragmenty)
11) Arystoteles, Poetyka, Retoryka (fragmenty);
12) Platon, Państwo (fragmenty);
13) św. Augustyn, Wyznania (fragmenty);
14) św. Tomasz z Akwinu, Summa teologiczna (fragmenty);
15) Michel de Montaigne, Próby (fragmenty);
16) Franz Kafka, Proces (fragmenty).
Dla matury rozszerzonej z języka polskiego obowiązują fragmenty utworów z obydwu poziomów.
Przygotowanie do matury z języka polskiego, szczególnie w zakresie obowiązkowych lektur, może wydawać się nie lada wyzwaniem. Kluczowe jest tu nie tylko dogłębne przyswojenie treści i kontekstu literackiego, ale również umiejętność analitycznego myślenia i tworzenia przemyślanych wniosków. Chyba każdy z nas na pewnym etapie swojego życia słyszał od jakiejś osoby, że lektur obowiązkowych na maturze z języka polskiego „nie da się czytać” i są one zbyt trudne do przyswojenia. To powoduje spadek motywacji już na samym początku naszej drogi do pogłębienia wiedzy i sprawia, że nie mamy ochoty do poznania wielu z tych epokowych dzieł. My z doświadczenia wiemy, że większość lektur nie jest tak straszna, jak je malują, a ich ponadczasowość sprawia, że potrafią przynieść wiele radości nawet, jeżeli były napisane wieki temu. Nie bez powodu wielu ludzi kocha te książki i darzy je szczególnym uwielbieniem – a żeby je pokochać, najpierw musieli je przeczytać!
Jednakże, jeżeli uważasz, że to wszystko jest ponad Twoje siły, a Twoim jedynym celem jest dobry wynik na maturze, warto skorzystać z profesjonalnego wsparcia. Jesteśmy Smart Minds, a nasze korepetycje z języka polskiego pomogły tysiącom uczniom przygotować się do matury i zdać ją z wysokim wynikiem. Nasi korepetytorzy oferują nie tylko kompleksowe omówienie lektur zarówno z poziomu podstawowego, jak i rozszerzonego, ale też indywidualne podejście do Twoich potrzeb i stylu nauki. Nie będziemy marnować Twojego czasu – dowiesz się tylko tego, czego potrzebujesz wiedzieć z danych lektur obowiązkowych na maturze!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub umówić na lekcję próbną, klikając przycisk „Kontakt” na naszej stronie. Sprawdź nas bez opłat – czekamy na Ciebie, aby wspólnie osiągnąć Twoje cele edukacyjne i pomóc Ci zdać maturę z języka polskiego na wymarzony wynik! Pełna oferta znajduje się tutaj: https://smartminds.pl/oferta/
Wyobraź sobie, że w twojej szkole jest problem – na przerwach panuje chaos, bo wszyscy…
Matura to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia. Mówiąc krótko, jest…
Internet jako narzędzie edukacyjne - czego możemy nauczyć się sami w Internecie? Youtube i TikTok,…
Korepetycje to temat, który wzbudza wiele zainteresowania wśród uczniów i rodziców, zwłaszcza w czasie przygotowań…
Fiszki to znane i wszechstronne narzędzie wykorzystywane do nauki języków, które zdobyło popularność zarówno wśród…
Nie udało ci się zdać matury w pierwszym terminie? Boisz się, że przez to nie…