Blog

Jak czytać szybciej? Technika szybkiego czytania.

W świecie, w którym tempo życia wydaje się przyspieszać każdego dnia, umiejętność szybkiego czytania wydaje się kluczową (i całkiem kuszącą!) zdolnością dla efektywnego przyswajania informacji. Książki, artykuły, posty, raporty – ilość tekstów, z którymi mamy do czynienia, zdaje się wręcz nieograniczona, a my mamy dostęp do ogromnych zasobów wiedzy. Często zastanawiamy się, jak skutecznie zarządzać czasem, gdy cały Internet walczy o naszą uwagę? Nikt nie chce rezygnować z bogactwa wiedzy, jaką oferują nam różnorodne publikacje w Internecie. Nie możemy jednak rozciągnąć doby pod własne potrzebny.

W takich warunkach umiejętność szybkiego czytania staje się narzędziem, które może zmienić nasze podejście do lektury. Czy rzeczywiście można nauczyć się czytać szybko, jednocześnie utrzymując głębokie zrozumienie tekstu? W tym artykule postaramy się odkryć, jakie korzyści niesie ze sobą opanowanie tej umiejętności oraz jakie są jej potencjalne wady.

Jak nauczyć się czytać szybciej?

Czym jest szybkie czytanie? W gruncie rzeczy szybkie czytanie to po prostu proces szybkiego rozpoznawania i przyswajania fraz lub całych zdań na stronie jednocześnie, zamiast identyfikowania pojedynczych słów. Większość ludzi czyta średnio 250 słów na minutę, chociaż niektórzy są naturalnie szybsi niż inni. Dzięki szybkiemu czytaniu możemy podwoić tę ilość.

Przede wszystkim musimy pozbyć się swojego przyzwyczajenia, jakim jest subwokalizacja. Wszystkie techniki szybkiego czytania mają jedną wspólną cechę: unikasz wymawiania i „słyszenia” każdego słowa w głowie podczas czytania. Zamiast tego „przeglądasz” wiersze lub grupy słów, ponieważ twój mózg pozwala Ci zrozumieć słowa szybciej, niż możesz je wypowiedzieć. Aby czytać szybciej, musimy uciszyć swój „wewnętrzny głos”. W Internecie można znaleźć wiele rozwiązań w postaci ćwiczeń, które mają pomóc uciszyć ten nawyk. Dla przykładu niektórzy eksperci proponują, by w trakcie czytania starać się miarowo odliczać na głos od 100 wstecz, co ma pomóc w pozbyciu się subwokalizacji. Inni polecają żuć gumę lub nucić sobie pod nosem w trakcie czytania. Ostatecznie jednak, różne ćwiczenia mogą pomóc różnym osobom, dlatego warto przetestować co najmniej kilka z nich.

Wspominaliśmy o tym, że szybkie czytanie to zmiana sposobu czytania w taki sposób, by kodować większe partie tekstu, a nie pojedyncze wyrazy. Tutaj również musimy poświęcić czas na ćwiczenia. Tym razem skupiamy się na tym, by poprawić swój kąt widzenia i ćwiczyć tak zwane „widzenie peryferyjne”. Jest to zdolność do postrzegania obiektów znajdujących się poza centralnym obszarem wzroku, czyli poza bezpośrednim polem widzenia. Widzenie peryferyjne pozwala na rejestrowanie informacji z szerokiego obszaru jednocześnie, co ma istotne znaczenie w kontekście analizy otoczenia i orientacji przestrzennej – dla nas będzie jednak przydatne w technice szybkiego czytania. W Internecie możemy znaleźć dużo ćwiczeń na widzenie peryferyjne, a jednym z popularniejszych i najłatwiejszych jest tzw. metoda kwadratu.

Warto wspomnieć o sławnej metodzie wskaźnika. W ramach tej metody czytelnik wykorzystuje wskaźnik, np. palec lub ołówek, który porusza się po tekście w określonym tempie, pomagając utrzymać stałe tempo czytania. Badania wyraźnie pokazują, że czytanie ze wskaźnikiem pomaga przyspieszyć prędkość czytania średnio o 30% bez dodatkowych ćwiczeń. Możemy też zakryć słowa, które już przeczytaliśmy, za pomocą np. kartki. Podczas czytania nasze oczy mogą wrócić do wcześniejszych słów, a ze względu na to, że są to zazwyczaj krótkie, nawykowe ruchy, nie poprawiają one naszego zrozumienia ani szybkości.

Szybkie czytanie a efektywna nauka (w tym do matury!).

Musimy to podkreślić – efektywne szybkie czytanie jest to równowaga między tempem a zrozumieniem tekstu, który czytasz. Badania wykazały, że im szybciej starasz się czytać, tym mniej informacji przyswajasz, szczególnie, jeśli chodzi o takie rzeczy jak zapamiętywanie szczegółów zawartych w tekście.

Tak więc szybkie czytanie z pewnością nie jest pomocne, jeśli zamierzasz czytać złożony dokument prawny lub techniczny! Warto go używać, kiedy musimy zrozumieć tylko podstawowe argumenty lub przedstawiane wnioski. W innych przypadkach używanie szybkiego czytania wiąże się z ryzykiem przegapienia ważnych treści zawartych w danym tekście, a tego chcielibyśmy unikać.

Jeśli chcesz coś zapamiętać, musisz czytać powoli, z prędkością mniejszą niż 100 słów na minutę. Normalna szybkość uczenia się wynosi 100-200 sł./min, a rozumienia 200-400 sł./min.

Szybkie czytanie odbywa się zwykle z szybkością około 500-700 słów na minutę, dlatego w gruncie rzeczy przeciętny człowiek nie będzie w stanie dogłębnie zrozumieć tekstu na odpowiednim poziomie. Jednak większość ludzi może nauczyć się czytać z taką szybkością przy około 75% normalnego rozumienia.

W okresie, gdy matura jest tuż za rogiem, chcemy w możliwie jak najlepszy sposób korzystać z czasu, który nam pozostał. Szybkie czytanie może przydać się w zapoznawaniu się z treścią lektur maturalnych do matury podstawowej i rozszerzonej, ale okazuje się, że dla większości ludzi może być ono niewystarczające i nie gwarantuje sukcesu w momencie, gdy same zrozumienie kontekstu często nie wystarcza.

Szybkie czytanie, a FOMO

FOMO, czyli Fear of Missing Out, to lęk przed tym, że coś istotnego nam umknie. Nie przeczytamy ciekawego artykułu, przegapimy ciekawe wydarzenia w Sieci, w gruncie rzeczy boimy się, że inni ludzie doświadczają ciekawszych lub bardziej satysfakcjonujących sytuacji, wydarzeń czy doświadczeń, z którymi sami nie są związani. Ten współczesny fenomen obejmuje nie tylko strach przed utratą okazji czy wydarzenia społecznego, ale dla wielu ludzi dotyczy także obszaru wiedzy.

Tymczasem umiejętność szybkiego czytania może być antidotum na FOMO. Efektywne przyswajanie informacji pozwala w krótszym czasie zdobywać szerszy zakres wiedzy, ograniczając tym samym lęk związany z tym, że coś nam „ucieka”. Dzięki tej umiejętności ograniczamy po prostu nadmiar informacji, umożliwiając jednocześnie selektywne i głębokie zanurzenie się w kluczowych tematach. Dzięki temu mamy wrażenie że nic nie tracimy, jednocześnie zyskując czas, który w innym wypadku byłby wykorzystany nie gwarantując tego, że zrozumiemy dane zagadnienie w lepszym stopniu.

Oferta specjalna – pierwsze zajęcia w Smart Minds za darmo!

Jeżeli czytasz ten artykuł, by w możliwie szybki sposób przygotować się do egzaminu ósmoklasisty lub matury (zarówno podstawowej jak i rozszerzonej), nie martw się. W Smart Minds mamy dla Ciebie rozwiązanie. Dzięki naszym korepetytorom dostaniesz wyselekcjonowane informacje do przygotowań do egzaminu w jednym miejscu! Chcemy, byś przygotował się do niego razem z nami, co pozwoli Ci oszczędzić czas, który poświęcisz na szukanie w Internecie odpowiedzi na Twoje pytania. Jednocześnie pomożemy Ci osiągnąć bardzo dobre wyniki – jesteśmy w tym ekspertami, gdyż pomogliśmy już tysiącom uczniów.

Martwisz się ceny korepetycji? Jesteśmy pewni swoich korepetytorów, dlatego w Smart Minds pierwsze zajęcia są za darmo! Z nami matura nie jest straszna.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub umówić na lekcję próbną, klikając przycisk „Kontakt” na naszej stronie. Sprawdź nas bez opłat (korepetycje online lub tradycyjnie) – czekamy na Ciebie, aby wspólnie osiągnąć Twoje cele edukacyjne i pomóc Ci zdać maturę na wymarzony wynik!

Oceń ten wpis:
admin

Recent Posts

Dlaczego trudno Ci zacząć się uczyć? O prokrastynacji.

Dlaczego trudno Ci zacząć się uczyć? O prokrastynacji.Chcesz przygotować się do egzaminu ósmoklasisty czy matury,…

2 miesiące ago

Jak motywować się do nauki w szkole?

Jak motywować się do nauki w szkole? Motywacja w nauce Po co mamy się uczyć…

3 miesiące ago

Przyczyny nagłych niepowodzeń na egzaminach z tematów, które wydawały się łatwe.

Prawdopodobnie każdy z nas przeżył w swoim życiu taką scenkę: na matematyce, języku polskim czy…

3 miesiące ago

4 aplikacje, które pomogą Ci w nauce matematyki

Egzamin ósmoklasisty lub matura za rogiem, a Ty nadal boisz się o swój wynik z…

3 miesiące ago

Poradnik: Jak dobrze przygotować się do matury z języka polskiego?

Matura z języka polskiego zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu osób to jeden z najważniejszych…

3 miesiące ago

O pracach domowych – bo najważniejsze jest znalezienie równowagi

W ostatnich dniach zapowiedziano ważne zmiany - rząd ogłosił zamiar wycofania prac domowych ze szkół.…

4 miesiące ago