Notatki to nieodłączny element każdej skutecznej strategii nauki – powie to chyba każdy, kto uczył się do jakiegokolwiek egzaminu. Przez lata osoby uczące się na własnej skórze odkrywały, jak ważne jest tworzenie porządnych notatek i jak znaczący wpływ mają na nasz rozwój intelektualny. Dowiedziały się one również, co może wydarzyć się, gdy takowych notatek nie mamy, gdy są one nam najbardziej potrzebne. To właśnie dzięki wszelkiego rodzaju własnym zapiskom możemy zebrać i utrwalić najważniejsze informacje, które mogą nam przynieść sukces na dowolnym egzaminie i budować trwałą wiedzę, dlatego będą szczególnie przydatne w ciągu kilku następnych miesięcy, okresie przygotowań do egzaminu ósmoklasisty czy też matury (zarówno podstawowej, jak i rozszerzonej).
Nieważne, czy jesteś ósmoklasistą przygotowującym się do swojego pierwszego ważnego egzaminu, czy też maturzystą, któremu szybko zbliża się data najtrudniejszego testu w życiu, umiejętność tworzenia skutecznych i czytelnych notatek jest kluczowa dla Twojego sukcesu, a my postaramy się podpowiedzieć Ci, jak poprawić swoje notatki i wyciągać z nich jak najwięcej.
Spis treści:
Sporządzanie notatek – przydatne wskazówki
Istnieje wiele rodzajów metod i strategii robienia notatek, których możesz użyć, aby Twoje notatki były jak najbardziej efektywne i uporządkowane.
Wydaje się, że każdy z nas popełniał ten błąd. Siedzieliśmy w klasie lub na wykładzie i zapisywaliśmy każde słowo nauczyciela/wykładowcy, nie starając się nawet zrozumieć, co ma nam do przekazania. Często byliśmy nawet zachęcani do tego przez samych nauczycieli, którzy kazali zapisywać dyktowany tekst i zapoznać się z nim w domu. Przy tworzeniu dobrych notatek ważne jest z kolei to, by rozumieć, co ktoś mówi – już na etapie sporządzania notatek warto słuchać z uwagą i zadawać pytania, jednocześnie zapisując odpowiedzi odnoszące się do danych sentencji. Pozwoli nam to później w łatwiejszy sposób uporządkować sobie wiedzę i sprawi, że późniejsza powtórka będzie nieco przystępniejsza.
Według Association for Psychological Science, osoby robiące notatki lepiej zapamiętują informacje, gdy robią je ręcznie. Kuszącym jest opcja tworzenia notatek na telefonie lub na laptopie, jednak badania wskazują na to, że robiąc je ręcznie, czy to w zeszycie, czy na tablecie za pomocą rysika, zapamiętujemy więcej i tworzymy bardziej efektywne zapiski.
Tworząc notatki, bądźmy przygotowani na to, że musimy od samego początku identyfikować najważniejsze informacje, słowa czy frazy kluczowe, które są najistotniejsze dla danego tematu. Nie musimy bezrefleksyjnie przepisywać wszystkiego – po prostu zastanówmy się, co tak naprawdę jest warte tego, by to zapisać i do tego później wrócić. Tym samym wskazane jest, by robiąc zapiski, skupiać się przede wszystkim na nowych informacjach, a nie na tym, co już wiemy. Na tej bazie możemy później robić notatki z podręcznika, czyli uzupełnienia dla swoich notatek pochodzące prosto z książek. Dzięki temu mamy kontakt z większą ilością materiału odnoszącego się bezpośrednio do tego, co mamy w swoich zapiskach, a to pozwoli nam rozwiać część swoich wątpliwości dotyczących danego tematu, wyciągnąć jakieś wnioski i uzupełnić to, co już mamy zapisane, o podpowiedzi do przyszłej powtórki.
Jeżeli chcemy się efektywnie uczyć z naszych własnych notatek, warto zwrócić uwagę od samego początku na to, by były one atrakcyjnie wizualnie. To sprawi, że w ogóle będziemy chcieli do nich wracać – zapiski, w których sami nie możemy rozczytać swojego pisma, sprawiają, że cały proces nauki jest dla nas automatycznie dużo trudniejszy.
Korzystajmy z symboli, diagramów, rysunków i innych narzędzi wizualnych, które pomogą nam w zapamiętywaniu kluczowych dla danego zagadnienia informacji! Jeżeli dodamy do naszych notatek nieco koloru za pomocą flamastrów/opcji zaznaczania na tablecie, sprawimy, że będą one dużo bardziej czytelne. Wynika to z faktu, że kolor stymuluje kreatywną stronę mózgu, dzięki czemu notatki są ciekawsze, a tym samym łatwiejsze do zapamiętania. Kodowanie kolorami pomaga połączyć kolor z pamięcią, umożliwiając zapamiętanie zawartości notatek przy stosunkowo niewielkim wysiłku.
Możemy użyć zakreślacza do wyróżnienia kluczowej zawartości danych notatek – słów kluczowych, dat, definicji, pytań, wniosków, rzeczy ważnych do egzaminu ósmoklasisty czy matury. Łącz różne elementy materiału w logiczne skojarzenia, bo tworzenie związków między różnymi fragmentami informacji ułatwia zapamiętywanie i zrozumienie materiału! Na koniec – zapiski są też dużo łatwiejsze do odczytania, gdy każdy nowy temat rozpoczyna się od następnej, czystej strony.
Pamiętaj o tym, że Twoje notatki są TWOJE. Ich celem jest to, abyś to Ty wyciągnął z nich jakąś wiedzę – dlatego postaw na warstwę graficzną odpowiadającą Twoim upodobaniom. Jeżeli chcesz dodawać rysunki, to dodawaj. Jeżeli sądzisz, że Ci przeszkadzają i nie pomagają, to odpuść! Pisz takim językiem, odnoszącym się do potencjalnych skojarzeń, który pozwoli TOBIE łatwiej zapamiętywać informacje. Bo Twoje notatki mają być jak dobrze skrojony pod Ciebie garnitur.
Sporządzone przez Ciebie notatki w większości przypadków dadzą lepszy efekt niż nawet najpiękniejsze notatki sporządzone przez kogoś innego.
Jak lepiej zapamiętywać materiał ze swoich notatek?
Notatki z reguły sporządzamy po to, by później do nich wracać. Często zastanawiamy się, co zrobić, by wyciągnąć jak najwięcej z takiego powrotu? Przede wszystkim warto zajrzeć do naszych notatek jeszcze tego samego dnia. Pozwoli to naszemu mózgowi znacznie skuteczniej zachować informacje, które wcześniej zapisywaliśmy. Możemy też sporządzić krótkie podsumowanie i wnioski z notatek, co pozwoli nam jeszcze skuteczniej zapamiętać ich treść.
Regularne przeglądanie notatek to klucz do utrwalenia informacji. Niedawno przyswojone treści warto powtarzać po pewnym czasie, co pomaga w przenoszeniu informacji z krótkotrwałej pamięci do pamięci długotrwałej, dlatego warto codziennie poświęcać kilkanaście minut na przynajmniej pobieżne przejrzenie swoich notatek! Z tego też wynika, że włożone starania w przygotowanie notatek dadzą korzyści w dalszej perspektywie, bo gdy musimy zapoznać się z danymi zapiskami co najmniej kilka razy, przyjemniejszym będzie wracanie do takich, które wyglądają przyzwoicie wizualnie.
Oferta specjalna – pierwsze zajęcia w Smart Minds za darmo!
Jeżeli czytasz ten artykuł, by w możliwie efektywny sposób przygotować się do egzaminu ósmoklasisty lub matury (zarówno podstawowej jak i rozszerzonej), nie martw się. W Smart Minds mamy dla Ciebie rozwiązanie. Zobacz: https://smartminds.pl/lekcja-probna/
Dzięki naszym korepetytorom otrzymasz wyselekcjonowane informacje do przygotowań do egzaminu w jednym miejscu! Chcemy, byś przygotował się do niego razem z nami, co pozwoli Ci oszczędzić czas, który poświęcisz na szukanie w Internecie odpowiedzi na Twoje pytania. Jednocześnie pomożemy Ci osiągnąć bardzo dobre wyniki – jesteśmy w tym ekspertami, gdyż pomogliśmy już tysiącom uczniów.
Martwisz się ceny korepetycji? Jesteśmy pewni swoich korepetytorów, dlatego w Smart Minds pierwsze zajęcia są za darmo! Z nami matura nie jest straszna.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub umówić na lekcję próbną, klikając przycisk „Kontakt” na naszej stronie. Sprawdź nas bez opłat (korepetycje online lub tradycyjnie) – czekamy na Ciebie, aby wspólnie osiągnąć Twoje cele edukacyjne i pomóc Ci zdać maturę na wymarzony wynik!
Podobne wpisy na Blogu:
-
Egzaminy maturalne: Jak efektywnie zarządzać czasem podczas przygotowań
Egzaminy maturalne: Jak efektywnie zarządzać czasem podczas przygotowańPlanowanie i organizacjaJak się uczyć? Strategia naukiEliminowanie rozproszeńPodsumowanie…
-
Najczęstsze bariery w nauce języka online (i jak je przezwyciężyć)
Nauka języka online może być wygodna i skuteczna, jednak czasami możemy napotkać na pewne bariery,…
-
Jak czytać szybciej? Technika szybkiego czytania.
W świecie, w którym tempo życia wydaje się przyspieszać każdego dnia, umiejętność szybkiego czytania wydaje…