Nie da się ukryć, że jakość snu jest istotnym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie oraz samopoczucie. W dzisiejszym zabieganym świecie coraz więcej osób nie dostarcza swojemu organizmowi odpowiedniej ilości snu o dobrej jakości, co w konsekwencji może prowadzić do różnych problemów, w tym także znacząco wpływać na jakość naszego uczenia się. Współczesne społeczeństwo często bagatelizuje znaczenie snu w codziennym funkcjonowaniu, uczniowie – jeszcze bardziej, bardzo często „zarywając” nocki w poszukiwaniu dodatkowych godzin na naukę, odrabianie lekcji czy rozrywkę, na którą nie mają czasu w ciągu dnia. Problem ten często narasta z wiekiem, gdy wchodzimy w okres, w którym przygotowujemy się do egzaminu ósmoklasisty, matury podstawowej czy rozszerzonej, czyli najważniejszych egzaminów w życiu każdego młodego człowieka.
Spis treści:
Niewielu uczniów zdaje sobie sprawę z tego, że to błąd, a nauka „po nocach” nie jest tak samo efektywna, jak za dnia (i to poprzedzonego dobrej jakości snem). Mówiąc wprost – może ona przynieść więcej problemów, aniżeli faktycznych korzyści. Dzisiaj postaramy się wyjaśnić dlaczego.
Czym jest dobry sen?
Wpływ dobrego snu na zdrowie psychiczne jest nieoceniony. Sen odgrywa istotną rolę w regulacji emocji, redukcji stresu oraz utrzymaniu naszej równowagi psychicznej, nieocenionej w momencie, gdy przygotowujemy się do tak ważnych egzaminów, jak na przykład matura. Osoby doświadczające regularnych, głębokich snów mają tendencję do lepszego radzenia sobie z codziennymi wyzwaniami intelektualnymi i emocjonalnymi. Mówiąc w skrócie – dobry sen to taki, podczas którego nasz organizm może się w odpowiedni sposób zregenerować.
Pojęcie „jakość snu” obejmuje nie tylko czas, jaki spędzamy w łóżku, ale także jakość samego snu. Sen składa się z powtarzających się cykli, a pełna regeneracja organizmu jest zapewniona przy od 4 do 6 takich cykli w ciągu doby. Okres jednego cyklu snu wynosi zazwyczaj około 90 minut i obejmuje dwie główne fazy – fazę NREM oraz fazę REM, która następuje po niej. Ta pierwsza jest odpowiedzialna za ciało i trwa około 75% czasu, ta druga – za umysł. Dlatego kluczowe jest, aby sen był ciągły i nieprzerwany, by zapewnić odpowiednią regenerację.
Oprócz tego ważne jest, by spać odpowiednio długo.
- Dzieci (do trzynastego roku życia) powinny spać od dziewięciu do jedenastu godzin,
- Nastolatkom do osiemnastego roku życia wystarczy godzina mniej snu (od ośmiu do dziesięciu godzin),
- Dorośli potrafią zregenerować się w przedziale od siedmiu do dziewięciu godzin
Jakość snu związana jest z naszym samopoczuciem, zdolnością do skoncentrowania uwagi i ogólną efektywnością, dlatego jak najbardziej warto o nią dbać każdego dnia – po prostu po to, by czuć się lepiej i przygotować się na kolejny dzień!
Jaki jest wpływ złego snu na wyniki w szkole?
Eksperci od snu powszechnie przyjmują, że brak snu zmniejsza zdolności poznawcze mogąc zaszkodzić wynikom szkolnym u dzieci i nastolatków. W jaki sposób jakość snu i wyniki w nauce są ze sobą powiązane? To bardzo proste – brak dobrej jakości snu zmniejsza nasze zdolności umysłowe, a to prowadzi do tego, że:
- Mamy zmniejszoną zdolność koncentracji, która jest kluczowa w procesie nauki zarówno dla dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. Wnikliwe skupienie uwagi jest kluczowe w zdobywaniu wiedzy i efektywnym przyswajaniu informacji, gdyż zdolność utrzymania koncentracji ma bezpośredni wpływ na poziom zrozumienia materiału przekazywanego przez nauczycieli.
- Mamy zaburzenia pamięci i ograniczone możliwości zapamiętywania informacji. Sen sam w sobie zapewnia nam czas na „kodowanie” pamięci, czyli czas, gdy mózg przechowuje i wzmacnia wspomnienie obrazu lub myśli. Mówiąc krótko – porządkuje to, co udało nam się zapamiętać i czym zajmował się on przez cały ostatni dzień.
- Mamy spowolnione przetwarzanie informacji i spowolniony czas reakcji, tym samym doprowadza to do tego, że szybkie przyswajanie i analizowanie informacji może być bardzo utrudnione.
Inne problemy wynikające ze słabej jakości snu.
Gdy uczymy się czegoś nowego lub przygotowujemy się do napisania egzaminu ósmoklasisty czy matury, powyższe problemy związane ze słabej jakości snem mogą być dla nas sporą trudnością. To jednak nie koniec problemów, jakie możemy mieć, gdy nie zadbamy o swój sen. Mimo, że nie wpływają one bezpośrednio na nasze zdolności umysłowe, mogą być barierą na naszej drodze do efektywnej nauki.
Nie da się nie wspomnieć o tym, co prawdopodobnie od razu wpada nam do głowy, myśląc o kimś, kto się nie wyspał. Przez brak odpowiedniej jakości snu możemy być po prostu nadmiernie senni w ciągu dnia. Prawdopodobnie każdy z nas widział w szkole kogoś, po kim było widać, że ostatnia noc była dla niego ciężka i niemal spał na ławce lub zapadał w krótkie, kilkusekundowe mikrosny. Pomijając to, że w takiej sytuacji nie damy rady się uczyć, to często są one też bardzo negatywnie odbierane przez nauczycieli.
Złej jakości sen wpływa też na nasze umiejętności podejmowania decyzji, sprawiając, że jesteśmy dużo bardziej skłonni do podejmowania „złych” wyborów – uznawanych za niemądre, ryzykowne czy wręcz niebezpieczne, które mogą bezpośrednio prowadzić do problemów dyscyplinarnych w szkole. Łącząc to z tym, że słabej jakości sen według wielu badań wpływa na ryzyko agresywnych zachowań u dzieci i nastolatków, mamy tutaj mieszankę wybuchową, która sprawia, że rzeczy pozornie nie związane ze sobą mogą wpływać na nasz poziom nauki i tego, jak jesteśmy postrzegani w środowisku szkolnym.
Podsumowanie – co zyskujemy dobrze śpiąc?
Mając na uwadze powyższe, jeżeli chcemy uczyć się efektywnie, przygotować się egzaminu ósmoklasisty lub matury podstawowej czy rozszerzonej, warto zadbać o swój sen. Dzięki temu poprawimy swoją koncentrację i skupienie, wesprzemy swój mózg w procesach pamięciowych i damy mu odetchnąć po całym dniu pracy, będziemy lepiej przetwarzać informacje i nie będziemy zasypiać na lekcjach. Wszystko to sprawi, że przyswajanie materiału będzie dużo łatwiejsze.
Oferta specjalna – pierwsze zajęcia w Smart Minds za darmo!
Jeżeli czytasz ten artykuł, by w możliwie efektywny sposób przygotować się do egzaminu ósmoklasisty, matury podstawowej lub rozszerzonej, nie martw się. W Smart Minds mamy dla Ciebie rozwiązanie.
Dzięki naszym korepetytorom otrzymasz wyselekcjonowane informacje do przygotowań do egzaminów w jednym miejscu! Chcemy, byś przygotował się do niego razem z nami, co pozwoli Ci oszczędzić czas, który poświęcisz na szukanie w Internecie odpowiedzi na Twoje pytania. Jednocześnie pomożemy Ci osiągnąć bardzo dobre wyniki – jesteśmy w tym ekspertami, gdyż pomogliśmy już tysiącom uczniów.
Martwisz się ceny korepetycji? Jesteśmy pewni swoich korepetytorów, dlatego w Smart Minds pierwsze zajęcia są za darmo! Z nami matura nie jest straszna.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub umówić na lekcję próbną, klikając przycisk „Kontakt” na naszej stronie. Sprawdź nas bez opłat (korepetycje online lub tradycyjnie) – czekamy na Ciebie, aby wspólnie osiągnąć Twoje cele edukacyjne i pomóc Ci zdać maturę na wymarzony wynik!
Podobne wpisy na Blogu:
-
Korepetycje czy Szkoła Językowa? – przewodnik w wyborze metody nauki języka
Korepetycje czy Szkoła Językowa? – przewodnik w wyborze metody nauki języka W dobie cyfrowej rewolucji…
-
Korepetycje czy Szkoła Językowa? – przewodnik w wyborze metody nauki języka
Korepetycje czy Szkoła Językowa? – przewodnik w wyborze metody nauki języka W dobie cyfrowej rewolucji…