Jak dobrze przygotować się do matury z języka polskiego?

Poradnik: Jak dobrze przygotować się do matury z języka polskiego?

Matura z języka polskiego zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu osób to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu, stanowiący zwieńczenie nauki w szkole średniej. Od jego wyniku zależy wiele – szczególnie to, czy zostaniemy przyjęci na wymarzone studia. Z tego powodu okres przygotowań do matury jest dla wielu uczniów czasem, który generuje wiele stresu. Dodatkowo ilość materiału jest spora. Lektury, epoki i gatunki literackie, notatka syntetyzująca, wypowiedź argumentacyjna… To wszystko może wydawać się przytłaczające i przekraczające nasze możliwości.

Prawdą jest jednak, że matura, choć może budzić różne uczucia, jest egzaminem, który bez problemu można zdać z bardzo dobrym wynikiem. Ale jak to zrobić? Jak dobrze przygotować się do matury z języka polskiego i nie zgubić się w gąszczu wymagań egzaminacyjnych? W nowej serii, przygotowanej specjalnie przez naszych doświadczonych korepetytorów, odpowiemy na to pytanie i zdradzimy wam, na co zwrócić szczególną uwagę podczas nauki. W tym artykule skupimy się na maturze z języka polskiego.

Matura z języka polskiego 2024 – najważniejsze informacje.

Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się we wtorek 7 maja 2024 roku o godzinie 9:00 i potrwa do 13:00. Na rozwiązanie arkusza uczniowie będą mieli zatem 4 godziny. Maturzyści będą mogli zdobyć maksymalnie 60 punktów. Oznacza to, że aby uzyskać pozytywny wynik z egzaminu trzeba będzie zdobyć minimum 30%, a więc 18 punktów.

Arkusz w formule 2023 składać będzie się z 3 części. Pierwsza z nich to język polski w użyciu, za którą można uzyskać maksymalnie 10 punktów. Zawiera ona 2 teksty publicystyczne, do których zostaną dołączone pytania sprawdzające umiejętność czytania ze zrozumieniem. Uczniowie będą musieli także napisać notatkę syntetyzującą na podstawie obydwu tekstów.

Kolejna część to test historyczno literacki składający się z pytań do fragmentów tekstów literackich (zarówno lektur obowiązkowych jak i pozostałych utworów) oraz ikonograficznych. Zadania zamieszczone w teście będa sprawdzały znajomość z historii literatury (szczególnie epok literackich), teorii literatury (np. cech gatunków literackich) oraz zagadnień językowych (np. środków stylistycznych). Za ich rozwiązanie uczniowie będą mogli zdobyć maksymalnie 15 punktów.

Na koniec maturzyści zmierzą się z wypowiedzią argumentacyjną, za którą będzie można zdobyć aż 35 punktów. Uczniowie będą mogli wybrać jeden z dwóch zawartych w arkuszu tematów. W “rozprawce”, która musi liczyć przynajmniej 300 słów, trzeba będzie odnieść się do jednej lektury obowiązkowej oraz nawiązać do dwóch kontekstów.

Jak widać matura w nowej formule jest dużo bardziej obszerna od jej poprzednich wersji. Duża ilość zadań, ich różnorodność oraz obszerne wymagania egzaminacyjne mogą wydawać się przytłaczające. Dlatego warto zapoznać się ze wskazówkami, które przygotowali dla was nasi korepetytorzy.

Jak skutecznie przygotować się do matury – praktyczne porady od polonisty

  1. Sama treść to za mało, czyli lektury, epoki i motywy

Najważniejszym elementem potrzebnym do zdania matury z języka polskiego jest znajomość lektur obowiązkowych. Listę wymaganych tekstów literackich znajdziecie w naszym poprzednim artykule. Oczywiście najważniejsza jest znajomość ich treści, jednak nie możesz zapomnieć także o problematyce poruszanej przez autorów. W końcu “Lalka” to nie tylko zwykła historia warszawskiego kupca, ale też opowieść o niszczącej sile miłości, emancypacji kobiet i pozytywistycznych ideałach. A skoro już jesteśmy przy “Lalce”…

Zwróć uwagę na lekturowe “pewniaki”, czyli teksty, które często pojawiają się w teście historyczno literackim i jednocześnie łatwo wykorzystać je w wypowiedzi argumentacyjnej. Na pewno najbardziej przyda ci się dobra znajomość “Makbeta”, “Pana Tadeusza”, “Dziadów cz. III”, “Lalki”, “Zbrodni i kary”, “Wesela” oraz “Dżumy”.

Nie zapominaj także o znajomości poszczególnych epok literackich. Warto znać filozofię i światopogląd danego okresu, jego tło historyczne, najważniejsze zjawiska oraz ogólne cechy literatury danej epoki. Te wszystkie informacje będziesz mógł wykorzystać jako konteksty, niezbędne w wypowiedzi argumentacyjnej. Możesz zostać o nie zapytany także na teście historyczno literackim.

Podczas przygotowań związanych z lekturami obowiązkowymi warto także opracować je pod kątem motywów literackich. W końcu na nich opierają się tematy wypowiedzi argumentacyjnej czy polecenia na maturze ustnej.

  1. Otaczaj się kulturą

Oglądanie seriali i filmów, chłonięcie albumów muzycznych czy granie w gry video może być nie tylko formą relaksu i rozrywki. Znajomość różnych tekstów kultury może być bardzo przydatna na maturze. Możesz je wykorzystać zarówno na części ustnej jak i w wypowiedzi argumentacyjnej (uwaga! Na wypracowaniu mogą one służyć jedynie jako konteksty!). Dzięki temu połączysz przyjemne z pożytecznym – w końcu dużo łatwiej pisać o losach Geralta z Rivii niż Konrada Wallenroda, prawda?

  1. Nie zapomnij o zagadnieniach językowych.

Warto także pamiętać, że na maturze mogą pojawić się niektóre zagadnienia językowe. Oczywiście nie ma sensu uczyć się rozbioru zdania pojedynczego, ale warto zwrócić uwagę na środki stylistyczne, style użytkowe oraz funkcje języka. Te tematy dość często pojawiają się w części język polski w użyciu. Mogą być także przydatne na maturze ustnej – niewielka część pytań niejawnych opiera się właśnie na wspomnianych zagadnieniach.

  1. Ćwicz pisanie wypowiedzi argumentacyjnej i notatki syntetyzującej

Warto także skupić się na praktycznych umiejętnościach pisania. Będą one niezwykle przydatne podczas tworzenia notatki syntetyzującej, która jest stałym punktem w arkuszu. Dużo więcej punktów, bo aż 35, będzie można zdobyć za wypowiedź argumentacyjną. Warto pamiętać, że musi ona liczyć minimum 300 słów oraz zawierać odniesienie do jednej z lektur obowiązkowych oraz dwóch kontekstów. Dlatego skoncentruj się również na ćwiczeniu pisania. Możesz przeanalizować tematy z arkuszy dostępnych na stronie cke.gov.pl i w argumentacji wykorzystywać lektury, których treść i problematykę aktualnie sobie przypominasz.

  1. Rozwiązuj arkusze

Ta rada może wydawać się oczywista, jednak jest niesamowicie ważna! Dzięki rozwiązywaniu arkuszy ich forma nie będzie dla ciebie obca. Będziesz mógł także wychwycić pewne stałe punkty w zadaniach. Dodatkowo zwrócisz uwagę na to, jakie zagadnienia częściej powtarzają się w arkuszach i uwzględnisz je w swoich powtórkach. A skoro już o nich mowa…

  1. Dobrze rozplanuj powtórki

Zostawianie wszystkiego na ostatnią chwilę nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem – szczególnie jeśli chodzi o przygotowania na maturę. Dlatego dobrze rozplanuj sobie powtórki. Wypisz wszystkie potrzebne zagadnienia, sprawdź ile tygodni lub dni zostało do egzaminu i rozłóż sobie cały materiał w czasie. Dzięki temu unikniesz nadmiernego stresu i z łatwością będziesz mógł monitorować swoje postępy.

  1. Nie ograniczaj się do biernej nauki

Ważne jest również to, w jaki sposób się uczymy. Bierne czytanie repetytorium może wydać się mało efektywne. Warto tworzyć własne notatki (więcej na ten temat możecie przeczytać na ten temat w naszym poradniku), referować na głos daną partię materiału. Możesz także spróbować uczyć się ze znajomymi i w ten sposób wspólnie motywować się do nauki. Spraw by powtórki stały się dla ciebie jak najbardziej atrakcyjna. Więcej na temat skutecznych sposobów nauki możecie przeczytać w naszym poprzednim wpisie o efektywnym zarządzaniu czasem.

Smartminds – twoje wsparcie w przygotowaniach do matury

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie czujesz się zagubiony i potrzebujesz pomocy w przygotowaniach do matury. Na szczęście nie musisz się tym martwić! Oferta Smartminds jest skierowana właśnie do takich uczniów jak ty!

Nasi doświadczeni korepetytorzy pomogą Ci w opanowaniu potrzebnego materiału na maturę z języka polskiego. Na zajęciach łączymy zapoznawanie się z niezbędną teorią i praktyczne ćwiczenia podczas rozwiązywania arkuszy maturalnych i pisania wypowiedzi argumentacyjnych. Pomożemy Ci w opanowaniu niezbędnych umiejętności i przypomnieniu sobie najważniejszych zagadnień związanych z lekturami obowiązkowymi, epokami literackimi oraz językiem.

Nasze Korepetycje prowadzimy w trybie online, co pozwoli ci zaoszczędzić czas i zapewni większą elastyczność. Do tego na lekcji próbnej możesz za darmo sprawdzić, jak wyglądają zajęcia z naszymi korepetytorami.

Nie zwlekaj i skontaktuj się z nami już teraz – pomożemy ci w osiągnięciu wymarzonego wyniku na maturze! Pomogliśmy już setkom uczniów – Smartminds to gwarancja dobrej jakości.

autor: Aleksandra Niziołek

Oceń ten wpis: