Blog

Internet jako narzędzie edukacyjne – czego możemy nauczyć się sami w Internecie?

Internet jako narzędzie edukacyjne – czego możemy nauczyć się sami w Internecie?

W dobie cyfrowej rewolucji Internet staje się niezwykle istotnym narzędziem edukacyjnym, które rewolucjonizuje sposób, w jaki uczniowie zdobywają wiedzę. Zjawisko to szczególnie przyśpieszyło w okresie pandemicznym ze względu na wprowadzoną edukację zdalną. Dzięki nieograniczonemu dostępowi do zasobów online, proces nauki staje się bardziej elastyczny i dostępny niż kiedykolwiek wcześniej. Od interaktywnych kursów po bogactwo edukacyjnych materiałów na różnorodnych stronach internetowych, filmy na Youtube i innych platformach, Internet oferuje uczniom szeroki wachlarz możliwości nauki, które wywracają tradycyjny model kształcenia do góry nogami. W niniejszym artykule przyjrzę się roli Internetu jako kluczowego elementu w procesie edukacji uczniów, analizując zarówno korzyści, jak i wyzwania, jakie niesie za sobą to nowoczesne podejście do nauki.

Youtube i TikTok, czyli nauka za pomocą wideo

Nauka za pomocą platform wideo, takich jak Youtube i TikTok jest bardzo popularna wśród uczniów. Obie te platformy oferują niezliczone materiały edukacyjne, w tym lekcje, poradniki, prezentacje i eksperymenty, które są łatwo dostępne i atrakcyjnie przedstawione. Dzięki YouTube i TikTok, uczniowie mogą uczyć się w sposób wizualny i dynamiczny, co może być szczególnie pomocne dla osób o bardziej wizualnym stylu uczenia się. Plusy to także możliwość nauki w dowolnym miejscu i czasie oraz dostęp do różnorodnych treści na różne tematy.

Jednakże, nauka za pomocą tych platform może również wiązać się z pewnymi minusami. Zależnie od tego, czy preferujemy wiedzę w „pigułce” i kilkuminutowych filmach czy rozbudowane lekcje prowadzone przez zapaleńców, są one nieco inne. Krótkie filmy są dobre do odświeżania wiedzy którą już mamy, przypominania pewnych faktów, jednak kompletnie nie sprawdzają się gdy chcemy nauczyć się nowych rzeczy. W ciągu kilku minut nie jesteśmy w stanie umieścić wszystkich zróżnicowanych niuansów pozwalających nam w pełni zrozumieć dane zagadnienie. Tutaj z pomocą przychodzą nam rozbudowane lekcje poświęcone danym tematom. One jednak też mają swoje wady i nie mogą zastąpić nam kontaktu z drugim człowiekiem – operujemy tylko na tym, co przedstawi nam osoba występująca w filmie, jednak gdy mamy własne pytanie dotyczące tematu / jakiegoś zadania, często kontakt z takimi osobami jest mocno utrudniony, tym samym nie mamy jak rozwiać swoich wątpliwości. Tutaj zdecydowaną przewagę mają korepetytorzy, którzy indywidualnie pochylają się nad każdym uczniem i jego problemami, odpowiadając na konkretne pytania i wyjaśniając konkretne rzeczy, z którymi uczeń ma problem.

Mimo tych potencjalnych wad, nauka za pomocą YouTube i TikToka nadal oferuje uczniom atrakcyjne i interaktywne sposoby nauki, które uzupełniają tradycyjne metody edukacyjne i prawdopodobnie uratowały setki tysiące uczniów w trakcie przygotowań do różnorodnych sprawdzianów czy egzaminów takich jak egzamin ósmoklasisty czy matury. Kluczowe jest jednak krytyczne podejście do konsumowanych treści oraz korzystanie z tych platform w sposób świadomy i odpowiedzialny.

Kursy online z konkretnych szkolnych przedmiotów

Rozbudowane kursy online występują w wielu formach. Część tych kursów możemy znaleźć na przykład w aplikacjach do nauki angielskiego (czy innych przedmiotów), gdzie wykupując abonament otrzymujemy dostęp do wszystkich lekcji, będąc prowadzonym niemal od A do Z przez materiał potrzebny do jego opanowania. Otrzymujemy wtedy konkretne lekcje oraz sposoby na realizację celów umieszczonych w tych lekcjach – gry, zadania i inne materiały przygotowane przez twórców aplikacji i zawartych w nich kursów. Często są one opakowane atrakcyjnie wizualnie, zawierając też różnorodne ciekawostki na temat konkretnych lekcji. Można powiedzieć, że są one idealnym uzupełnieniem tradycyjnej nauki języka, jednak prawdę mówiąc nigdy nie zastąpią nam nauki z drugim człowiekiem. Szkoła wymusza na nas regularność w nauce przedmiotu, co przy samodzielnej nauce w aplikacji nie zawsze jest takie łatwe i udaje się tylko części spośród wszystkich, którzy zdecydowali się na taki sposób nauki.

Inne kursy oferowane w Internecie występują w formie dostępu do konkretnej platformy edukacyjnej, gdzie możemy znaleźć materiały takie jak – przygotowane lekcje wideo, zadania do wykonania we własnym zakresie czy wskazówki w nauce. Wykupujemy dostęp i będąc otoczonym masą materiałów musimy sami zdecydować w co „wkładamy ręce”, czego potrzebujemy najbardziej i będzie dla nas najbardziej cenne. Niektóre kursy online są prowadzone przez znanych ekspertów w danej dziedzinie, co daje uczestnikom możliwość nauki od najlepszych. Jednak nie wszystkie kursy online są równie wartościowe i rzetelne. Uczestnicy mogą mieć trudności w ocenie jakości kursu przed zakupem dostępu, co może prowadzić do straty czasu i pieniędzy. Brak fizycznej obecności instruktora może z kolei utrudnić uczestnikom zadawanie pytań i uzyskiwanie natychmiastowej odpowiedzi.

Zagrożenia płynące z nauki za pomocą Internetu

Nauka i edukacja w Internecie przynoszą wiele możliwości, ale także niosą pewne zagrożenia. Korzystanie z zasobów internetowych umożliwia dostęp do szerokiej gamy materiałów edukacyjnych, kursów online i interaktywnych narzędzi, co oczywiście zwiększa dostępność i elastyczność procesu nauki. Jednakże, istnieje kilka potencjalnych zagrożeń, które trzeba wziąć pod uwagę.

Jakość informacji dostępnych w Internecie jest zróżnicowana i nie zawsze jest sprawdzona pod kątem wiarygodności. Istnieje spore ryzyko, że uczniowie mogą natrafić na fałszywe lub niepoprawne informacje, co może prowadzić do błędów w nauce i dezinformacji, a w konsekwencji zawalonych kartkówek, sprawdzianów czy egzaminów. Gdy uczymy się z popularnych kanałów na Youtube, jest bardzo duża szansa, że ewentualne błędy popełnione w filmie zostaną sprostowane i wyjaśnione w komentarzach przez oglądających – jednak gdy uczymy się ze stron internetowych a nawet kursów, często warto weryfikować każdą informację dwukrotnie, by nie okazało się, że to czego się uczymy wcale nie jest prawdą. Jest to zasada która tyczy się z resztą nie tylko uczniów, ale każdego, kto próbuje nauczyć się czegokolwiek z Internetu.

Oferta specjalna – pierwsze zajęcia w Smart Minds za darmo!

W Smart Minds również możesz uczyć się online! Jeżeli potrzebujesz pomocy w nauce lub przygotowaniach do kartkówki, sprawdzianu czy egzaminu takiego jak egzamin ósmoklasisty czy matura, skontaktuj się z nami. Nasi doświadczeni korepetytorzy zajmą się twoim przypadkiem indywidualnie. Pomożemy Ci osiągnąć bardzo dobre wyniki – jesteśmy w tym ekspertami, gdyż pomogliśmy już tysiącom uczniów. Uczymy z przedmiotów takich jak: język polski, język angielski, matematyka, biologia, chemia i fizyka.


Martwisz się ceny korepetycji? Jesteśmy pewni swoich korepetytorów, dlatego w Smart Minds pierwsze zajęcia są za darmo! Z nami matura nie jest straszna.


Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub umówić na lekcję próbną, klikając przycisk „Kontakt” na naszej stronie. Sprawdź nas bez opłat (online lub tradycyjnie) – czekamy na Ciebie, aby wspólnie osiągnąć Twoje cele edukacyjne i pomóc Ci zdać maturę na wymarzony wynik!

5/5 - (1 vote)
admin

Recent Posts

Matura 2025 w pigułce. Jak najlepiej przygotować się do matury?

Matura to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego ucznia. Mówiąc krótko, jest…

3 dni ago

Czy warto skorzystać z korepetycji indywidualnych i kiedy to zrobić?

Korepetycje to temat, który wzbudza wiele zainteresowania wśród uczniów i rodziców, zwłaszcza w czasie przygotowań…

1 miesiąc ago

O fiszkach – jak wykorzystywać fiszki do nauki języka obcego?

Fiszki to znane i wszechstronne narzędzie wykorzystywane do nauki języków, które zdobyło popularność zarówno wśród…

2 miesiące ago

Matura poprawkowa – jak zdać? Kiedy jest? Czy jest trudna?

Nie udało ci się zdać matury w pierwszym terminie? Boisz się, że przez to nie…

4 miesiące ago

Dlaczego trudno Ci zacząć się uczyć? O prokrastynacji.

Dlaczego trudno Ci zacząć się uczyć? O prokrastynacji.Chcesz przygotować się do egzaminu ósmoklasisty czy matury,…

6 miesięcy ago

Jak motywować się do nauki w szkole?

Jak motywować się do nauki w szkole? Motywacja w nauce Po co mamy się uczyć…

7 miesięcy ago